İş arama sürecinin neresinde olursanız olun, LinkedIn’de her zaman öne çıkan bir profile ihtiyacınız olacak. Dünya çapında 600 milyondan fazla kullanıcısı olan LinkedIn, dünyanın en büyük profesyonel ağıdır. İşiniz ve mesleki gelişiminiz konusunda ciddiyseniz, LinkedIn’de optimize edilmiş ve güncel bir profile ihtiyacınız olacak.

LinkedIn profiliniz, adınızı ve yüzünüzü on binlerce sektör profesyonelinin önüne koyma şansınızdır. İş veya profesyonel bir fırsat arıyorsanız bu çok önemlidir.

Ancak, sadece bir LinkedIn sayfasına sahip olmak yeterli değildir. Öne çıkan, doğru şeyler söyleyen ve sizi kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek kişilerle buluşturan bir LinkedIn profili isteyeceksiniz. İşte LinkedIn profilinizi öne çıkarmanın on iki hızlı ve kolay yolu:

1. Kendi Fotoğrafınızı Ekleyin

Yapabileceğiniz en basit şey, tercihen düzgün bir LinkedIn profil resmi ekleyerek adınıza bir yüz koymaktır. Ne yaptığınıza veya kim olduğunuza uymalıdır. Yaratıcı olun, ancak bunun insanların web siteniz hakkında sahip olacağı ilk izlenim olduğunu unutmayın.

Halihazırda profesyonel bir vesikalık fotoğrafınız yoksa, paraya değer. LinkedIn’de fotoğrafı olmayanlar, çok sayıda kullanıcı nedeniyle sıklıkla göz ardı edilir.

2. Akılda kalıcı bir Başlık bulun

Başlığınız, LinkedIn profilinizde doğrudan adınızın altında görünür ve ziyaretçilerin ilk gördüğü şeydir. Varsayılan ayarlar mevcut konumunuzu dolduracak, bu şimdilik iyi — ancak onu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Çalışılacak sadece 120 karakter varken, neden akılda kalıcı bir şey bulmayasınız? Kendiniz ve profiliniz için küçük bir reklam olarak düşünün. Sadece iş unvanınızı vermek yerine, ne yaptığınızı ve bunun kuruluşunuza veya tüketicilerinize nasıl fayda sağladığını açıklayın. Hedef kitlenizi aklınızda tutmayı unutmayın. Diğer endüstri profesyonelleri, müşteriler veya işe alım uzmanlarıyla mı konuşuyorsunuz? Ulaşmak istediğiniz kişiler için yazmalısınız.

Onlara işinizi, masaya ne sunduğunuzu kolayca ve etkili bir şekilde anlatmalı ve bir miktar güvenilirlik oluşturmalısınız.

3. Büyüleyici Bir Özet Yazın

Mesleki deneyiminizi LinkedIn özetinizde ifade etme olanağına sahipsiniz. Özetiniz, başlığınızın daha uzun bir versiyonu olabilir; uğraşmanız gereken 2.000 karakteriniz var, bu yüzden daha fazla ayrıntıya inin. Sadece geçmiş deneyimlerinizi düşünmeyin; Nelerde iyi olduğunuzu ve potansiyel bir işverene neleri sunabileceğinizi düşünün. Bu durumda anahtar kelimelerin son derece önemli olduğunu unutmayın; sektörünüzde ilişkilendirilmesini istediğiniz terimleri seçin.

Bu günlerde insanların dikkat süreleri kısa olduğu için 2.000 karakterin tamamını kullanmayın. Bu miktarın yarısından daha azına indirin. Profesyonel olarak kim olduğunuza dair bir resim oluşturmak için hayal gücünüzü kullanın.

4. Görsel Medyadan Yararlanın

Twitter ve Facebook gibi LinkedIn’de de arka plan fotoğrafı/kapak fotoğrafı kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? İşinizi veya kişiliğinizi yansıtan bir tema seçin. Yapması basit ve LinkedIn profilinizin öne çıkmasına yardımcı olacak.

YouTube videoları, Infographics vb. gibi diğer varlıkları da LinkedIn profilinize bağlayabilirsiniz. İlgili medyayı dahil ederek sayfanızın ekrandan çıkmasını sağlayın ve dikkat çekin.

5. Başarılarınızı Vurgulayın

Özgeçmişinizi kesip LinkedIn’deki profilinize yapıştırmanız yeterli değildir. Burada iki sayfa kuralı olmamasına rağmen, dikkat süreleri kısa olan internet izleyicileriniz var. Kariyerinizin götürmesini istediğiniz yönle ilgili olduğuna inandığınız işleri ekleyin ve her biri için iki ila dört ilgi çekici ve etkileyici madde işareti kullanın.

Yalnızca ne yaptığınızı değil, aynı zamanda her pozisyonda neyi başardığınızı göstermek için güçlü eylem ifadeleri kullanın. Amaç, ne kadar etki yarattığınızı, uyguladığınız değişiklikleri, öncülük ettiğiniz girişimleri ve elde ettiğiniz sonuçları göstermektir.

6. Bağlantılar Kurmaya Başlayın

Bu apaçık görünebilir, ancak gözden kaçırmak çok kolaydır. LinkedIn’in birinci, ikinci ve üçüncü derece bağlantı yapısı nedeniyle, yeni insanlarla tanışırken bağlantılarınızı geliştirmeye devam etmeniz gerekecek. Önemli sayıda bağlantıya sahip olmak, başkaları tarafından görülmenizi sağlar.

Tanımadığınız insanlarla bağlantı kurmak mümkün olsa da, kişisel olarak tanıdığınız, birlikte çalıştığınız veya profesyonel bir pozisyonda tanıştığınız kişilerle bağlantı kurmak daha iyidir. Hiç tanışmadığınız veya doğrudan bağlantınız olmayan insanlarla bağlantı kurmaya karar verirseniz, kim olduğunuzu ve neden bağlantı kurmak istediğinizi açıklayan bir not ekleyin.

7. URL’nizi benzersiz yapın

LinkedIn URL’niz, LinkedIn profilinizin web adresidir. Varsayılan URL’de adınız ve birkaç rasgele sayı gösterilecektir. Neden onu daha uygun bir şeyle değiştirmiyorsun? Herkese açık LinkedIn URL’nizi güncelleme seçeneği, profilinizin sağ tarafında bulunabilir. URL’nizi daha kısa ve net hale getirmek için bu seçeneği kullanın; yalnızca birkaç dakika sürer ve URL’nizin görünürlüğünü büyük ölçüde artırabilir.

8. Sayfanızın canlı olduğundan emin olun

LinkedIn, yalnızca çevrimiçi bir özgeçmiş değil, bir ağ oluşturan sosyal medya platformudur. Bu, bundan en iyi şekilde yararlanmak için aktif olmanız gerektiği anlamına gelir. Başkalarının söylediklerini inceleyin, anlayışlı yorumlarla yanıt verin ve faydalı bulduklarınızı beğenin ve paylaşın.

Linkedin gruplarına da katılabilirsiniz. Pazarlamadan muhasebeye, sahip olduğunuz mesleki ilgi alanlarını tartışan gruplar olacaktır. Bir veya iki tanesine katılın ve onlarla etkileşime geçin. Yeni insanlarla tanışmak ve fikir paylaşmak için harika bir fırsat.

9. Başkalarından Tavsiye Alın

Bu önemli bir konu. Daha önce olumlu bir çalışma ilişkisi kurduğunuz kişileri düşünün. Profilinizi değiştirdikten sonra “Tavsiye İste” linkine tıklayarak tavsiye isteyebilirsiniz. Üzerine tıklayarak seçin. Ne için önerilmek istediğinizi ve ağınızdaki kişilerin bir listesini seçebilirsiniz. Bundan sonra, gönderin ve olumlu yanıt almayı umun.

LinkedIn profilinizi öne çıkarmak için birçok öneri gerekir. İşverenler, çalışmanızın başkaları tarafından onaylandığını bilmek ister. Karşılığında, bazı ilişkileriniz için tavsiyeler yazarak karmanıza yardımcı olun.

10. LinkedIn profilinizin gücünü kontrol edin

Geçerli profilinizin sağ tarafında size “Profil Gücü” ölçümü veren bir gösterge vardır. Bu, temel olarak, profilinizi doldururken ne kadar kapsamlı olduğunuzu gösterir. Gösterge “All-Star” yazana kadar daha fazlasını eklemeye devam edin ve sitenin tavsiyelerini kullanın. Bir şeyi kaçırıp kaçırmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilecek basit bir numara.

11. Düzenli Olarak İçerik Yayınlayın

Bu, başkalarının sizi hatırlamasına yardımcı olacaktır. Aşırıya kaçmayın; kimse spam gönderici istemez veya buna ihtiyaç duymaz, ancak haftada bir veya iki kez yeterlidir. Gönderilerinizde ilgili kişileri etiketlemek de iyi bir fikirdir çünkü onlar bunu yaymaya daha yatkındır. Tüm bunlar, seçtiğiniz konuya yatırım yaptığınızı ve düşünceli olduğunuzu gösterir.

12. iş başvurusunda bulunmak için LinkedIn Profilinizi kullanın

Bu, LinkedIn’in en ilginç yeni özelliklerinden biridir. İş başvurusunda bulunmak hiç bu kadar kolay veya hızlı olmamıştı. Profilinizi tamamlayıp güncelleyerek sürecin zor kısmını zaten başardınız. Artık tek yapmanız gereken uygula butonuna basmak.

Bu harika ve 6 sayfalık başka bir başvuru formunu doldurmak için çok büyük bir gelişme. Bu, potansiyel olarak büyüleyici pozisyonlara başvurmanın acısız bir yoludur ve o kadar az zaman alır ki kaybedecek hiçbir şeyiniz kalmaz.

13. Aldığınız Mesajlara Cevap Verin

Birisi size mesaj göndermek için zaman ayırdığında bunu onaylamanız ve yanıtlamanız doğaldır. Bir sonuca varmayabilirler ama cevap vermezsen hiçbir şey olmaz. Genel olarak, fırsatlar zaman içinde twitter konuşmaları, e-postalar ve LinkedIn mesajlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar, bu nedenle sık sık göz önünde bulundurun (daha ideali değilse haftada iki kez).

14. LinkedIn’de çok fazla zaman harcamayın

LinkedIn değerli bir kaynaktır. Bununla birlikte, en popüler gruplardan birkaçı, kendi reklamını yapan spam yayınlarına dönüştü. Kendini tanıtma çok fazla insan tarafından gereğinden fazla kullanılmaktadır. Sonuç olarak, bazı gruplar çok fazla bilgi akışı yaşayabilir. LinkedIn gerçekten yararlı olma potansiyeline sahiptir, ancak kullanıcılara en yüksek değeri sağlamaya devam etmelerini sağlamak için gruplarını nasıl düzenleyeceğini bulması gerekir.

Özetle

Bu on dört işaretçi, LinkedIn’de kazanan bir profil oluşturmaya gelince başlamak için harika bir yer. LinkedIn, kullanımı ve faydalanması da oldukça basit olan harika bir araçtır. Bir başvuru denizinde öne çıkmak, becerilerinizi geliştirmek ve başarılarınızı kanıtlamak için LinkedIn’deki profilinizi özelleştirerek bundan en iyi şekilde yararlanın. Sayfanızın ziyaretçilere görsel olarak hitap etmesini ve aynı zamanda kim olduğunuzu ve onlar için profesyonel olarak neler başarabileceğinizi anlamalarını sağlamasını istiyorsunuz.

Profilinizin LinkedIn’de Öne Çıkmasını Sağlamakla İlgili SSS

Bir LinkedIn profiline sahip olmak neden önemlidir?

Dünya çapında 600 milyondan fazla kullanıcısı olan LinkedIn, dünyanın en büyük profesyonel ağıdır. Çeşitli işe alım fırsatlarına ve bilgilerine erişmenizi sağlayarak, farklı şirketlerdeki iş ilanları hakkında güncel bilgilere sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca 20 milyondan fazla şirkete ev sahipliği yaptığı için ağ oluşturmanıza yardımcı olur.  

LinkedIn profilimi nasıl fark edilir hale getiririm?

Profilinizi öne çıkarmanın yollarından bazıları şunlardır: 

  1. kendi fotoğrafını ekle
  2. Akılda kalıcı bir başlık bulun 
  3. Büyüleyici bir özet yazın
  4. Görsel medyadan yararlanın

Daha detaylı bilgi için makaleyi okuyunuz. 

LinkedIn profilinize eklemeniz gereken en önemli şeyler nelerdir?

Profesyonel bir fotoğraf, endüstriyel becerilerinizin ve deneyiminizin bir özeti, eğitim geçmişiniz, ilgi çekici bir başlık ve özet ve son olarak sizi şirketler için uygun bir aday yapan becerilerin bir listesini eklemek önemlidir. 

LinkedIn özetime neler dahil edilmelidir?

LinkedIn özetiniz 3-5 satırdan fazla olmamalıdır çünkü uzun özetleri okumak işe alım görevlisi için uzun zaman alabilir ve sıkıcı olabilir. Bu satırlar uzmanlık alanınızı, becerilerinizi ve niteliklerinizi, birlikte çalıştığınız organizasyon türlerini ve profesyonel olarak nelerle tanındığınızı tanımlamalıdır. 

LinkedIn’de nasıl daha fazla görüntüleme/dikkat çekebilirim? 

Bir işe alma görevlisinin dikkatini çekmenin birkaç yolu, profilinizi eksiksiz ve göze çarpan hale getirmek, ağınızı ve bağlantılarınızı oluşturmak, başlıklarınızı kısa tutmak, sık sık içerik paylaşmak ve işe alım görevlilerinize iş fırsatlarına açık olduğunuzu ve daha fazlasını bildirmektir. 

Bir yanıt yazın

Mesut Maden

Kendim yazarım, Kendim çizerim..