Günümüzün hızlı tempolu dünyasında, sosyal medya gelişimin en önemli noktası haline geldi. Teknolojik gelişme açısından paradigma kayması, gençler için sayısız istihdam olanağı yaratmıştır. Instagram ve Twitter gibi uygulamalar, dünya çapında milyonlarca insan için bir sosyal merkez haline geldi. 

Instagram ve Hashtag’ler

Daha fazla etkileşim ve trafik elde etmek için Instagram hashtag’leri kullanır. Hashtag’ler, dijital etkileşimin hayati bir parçasıdır ve birçok sosyal ağdan insanların ortak bir tema etrafında birleşmesine olanak tanır. 

Instagram, makaralar, IGTV videoları, hikayeler ve gönderiler biçiminde her gün milyonlarca fotoğraf oluşturur. Bunun bir sonucu olarak Instagram, içeriği özelleştiren ve filtreleyen ve doğru içeriği doğru kişilere etkili bir şekilde ulaştıran bir hashtag sistemi üzerinde gelişir. 

Hashtag’ler, güçlü bir mesaj göndermenize yardımcı olan kelimeler, başlıklar veya ifadelerdir. Hashtag’ler, mesajınızı kategorilere ayırmanıza, etkileşimi artırmanıza, takipçileri belirli nişlere çekmenize, marka imajınızı güçlendirmenize ve hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olur. Erişim manifoldunuzu artırmada basit bir Instagram hashtag’inin değeri asla hafife alınmamalıdır.  

Popüler Nişler ve En Çok Olan Hashtag’ler

Instagram, farklı nişlere hitap eden bir hashtag sistemi kullanır. Etkileyenler, içerik oluşturucular ve milyonlarca takipçisi olan popüler Instagramcılar, insanları içeriklerine çekmek için bu hashtag’leri kullanır. 

İşte Instagram’daki bazı popüler nişler ve bunlara karşılık gelen en popüler hashtag’ler:

1.Moda

Instagram, kıyafet ilhamı ve en son trendleri arayan moda tutkunlarının yanı sıra yeni stilleri ve parçaları tanıtmak için markalar ve etkileyiciler için bir cennettir. 

Moda için Popüler Instagram Hashtag’leri: #styleinspo, #ootd, #outfitoftheday, #whatiwore, #shoppingaddict, #beautydoesnthavetobepain, #currentlywearing, #instastyle, #lookgoodfeelgood  gibi doğru hashtag’leri kullanarak erişiminizi ve katılımınızı on kat artırabilirsiniz.

2.Yiyecek

Pandemi sırasında birçok insan mutfak becerilerini keşfetmeye, yeni tarifler denemeye ve mevcut tariflere hoş veya çılgınca bir dokunuş yapmaya devam etti. Dalgona kahvesi, muzlu ekmek ve gözleme mısır gevreği evde bir şey haline geldi ve aylarca Instagram’da trend oldu. Yemek severler ve meraklıları, ortalama bir Instagram kullanıcısından çok fazla sevgi ve hayranlık aldı. 

Yemek için Popüler Instagram Hashtag’leri: Bir yemek meraklısı olarak, tarifinizin viral bir sansasyon ve Instagram’ı aylarca yöneten bir trend haline getirmek istiyorsanız #instafood, #omnomnom, #foodporn, #food, #foodie gibi hashtag’leri kullanabilirsiniz. #organik, #sağlıklıyemekler, #iyiyemekler, #vejetaryen, #vegan, #glutensiz, #aç, #ev yapımı, #sıfırdan yapılmış. 

3. İlham

İnsanlar genellikle başkalarına ilham verebilmek için kişisel hikayelerini, büyüme hikayelerini, mücadelelerini ve sonraki başarılarını paylaşmaktan hoşlanırlar. 

İlham için Popüler Instagram Hashtag’leri: Bu nişin yaratıcılarının içeriklerini trend haline getirmek için kullandıkları bazı popüler ilham verici hashtag’ler : #ilham, #hedefler, #başarı, #kendinisevme, #ilham, #zihniyet, #positivity, #believe.

4.Müzik

Müzik, otobiyografik anılar yoluyla güçlü olumlu duyguları tetikler ve tükenmez sayıda kişiyi bir araya getirerek onlara böylesine zor zamanlarda umut verir. Müziğin neşe uyandırdığı ve stresi azalttığı bilinmektedir. Söylemeye gerek yok, bu tür içerik oluşturucuların oynayabilecekleri çok çeşitli seçenekler var. 

Müzik için Popüler Instagram Hashtag’leri: Bu nişte gönderi paylaşırken kullanılacak popüler Instagram hashtag’leri  #bts #listeners’dır. #listeningtomusic, #listentothis, #lovethissong, #music, #musicismylife, #musiclife, #musiclovers, #musicmaker, #billboard, #müzisyen, #musicianlife, #musicvideo, #müzisyenler, #yenimüzik, #haberşarkısı, #radyo.

5.Kitaplar

Kurmaca dünyasına adım attığınızda, özenle seçilmiş okuma listelerinizi paylaştığınız alandır. Bu tür gönderilerin etkileşimini artırmak için içeriğinizle ilgilenen kitle tarafından görünür olduğundan emin olmanız gerekir ve hashtag’lerin devreye girdiği yer burasıdır. 

Kitaplar için Popüler Instagram Hashtag’leri: Kitaplar hakkında gönderi paylaşırken kullanılacak popüler Instagram hashtag’lerinden bazıları #classicbooks, #bibliophile, #bookworms, #bookaddict, #bookshelf, #goodreads, #reads, #bookaholic, #reader’dır. 

6.Seyahat

Seyahat, kendimizi ve dünyamızı daha iyi anlamamıza gerçekten yardımcı oldu. Bizi daha şefkatli, empatik ve doğuştan gelen farklılıklarımızdan daha az korkan yaptı. Sadece bizi mutlu etmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi odaklanmamıza da yardımcı olur. Instagram’daki birçok içerik oluşturucu, diğer gezginlerin daha iyi bir anlaşma yapmasına yardımcı olmak için seyahatlerini ve deneyimlerini belgelemeyi sever ve eğer değilse, vekaleten sayfalarında seyahat etmez. 

Seyahat için Popüler Instagram Hashtag’leri: Seyirciyi seyahatle ilgili içeriğe çeken popüler hashtag’ler  : #seyahat, #manzara, #seyahatfotoğrafçılığı, #tatil, #seyahatgram, #gezi, #dolaşma tutkusu, #tatil.

En İyi Hashtag Üreticileri 

Takipçi sayınızı artırmayı ve gönderilerinizle aldığınız etkileşimi artırmayı umuyorsanız, dijital etkinliğinizin görünürlüğünü artırmak için uygun hashtag’leri kullanmanız gerekecektir. 

Ayrıca, hashtag’lerinizin daha iyi performans gösterdiğinden ve içeriğinizi gören kişi sayısını artırdığından emin olmak için içeriğinizi gönderirken tutarlı olmanız gerekir. Buradaki anahtar, yalnızca gönderileri tutmak değil, aynı zamanda algoritmanın beğendiklerine göre gönderi yapmaktır. Instagram algoritması makaraları gönderilerin üzerine itiyorsa, para kazanın!

Ancak değişen hashtagleri takip etmek ve hangilerinin iyi performans gösterdiğini belirlemek zor olabilir. Ayrıca kaç tane hashtag kullanılacağını, hangi konuların popüler olduğunu ve hangi hashtag’lerin hedef kitleniz tarafından kullanılma olasılığının yüksek olduğunu belirlemek de zordur. 

Bu nedenle, zamandan, enerjiden ve analitikten tasarruf etmenize yardımcı olmak için, sizi sosyal medya oyununuzun zirvesinde tutacak bazı hashtag oluşturucuları listeledik: 

1.Task Ant

Bağlantı: https://taskant.com/ 

Task Ant, en alakalı ve akılda kalıcı hashtag’leri ürettiği için en iyi Instagram hashtag oluşturma araçlarından biridir. Resmi Instagram API’sinden alınan verileri kullanarak içeriğinizi ve ilgili tüm performans sayılarını analiz eder. Bu, Instagram’daki güncel ve değişen trendlerin farkında oldukları anlamına gelir. Task Ant, Instagram profilinizin sonucunu artırmak için size en iyi fikirleri verir. İzlenme ve takipçi sayısını artırarak erişiminizi, beğeni, yorum ve paylaşımları artırarak etkileşimi artıracak Instagram hashtag’leri oluşturmanıza yardımcı olur. Oluşturucuların, kullanıcıların etkileşimde bulunma ve sizi takip etme olasılıklarının daha yüksek olduğu en uygun hashtag’lerin bir listesini oluşturmasına yardımcı olduğundan, paylaştığınız bilgilerin alakalı olduğundan emin olun. 

2.SISTRIX

Bağlantı: https://www.sistrix.com/ 

SISTRIX, hedef kitleniz ve içeriğinizle alakalı hashtag’ler oluşturmanıza yardımcı olur. Tek seferde aramanızla bağlantılı 30 adede kadar hashtag önererek size aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek sunarlar. Bu, keşfedeceğiniz en kapsamlı liste değil ama başlamak için mükemmel bir yer. SISTRIX ile her gün 25 adede kadar arama yapabilirsiniz. SISTRIX’in sonuçları, milyarlarca potansiyel hashtag kombinasyonuna dayanmaktadır ve sisteminin veritabanında 7 milyondan fazla hashtag vardır. İstatistikleri veya yapı listelerini göremeyeceksiniz, ancak profilinizin yuvarlanmasını sağlamak için ilgili hashtag’leri arayabileceksiniz. 

3.Display Purposes

Bağlantı: https ://display Amaçlar.com/ 

Görüntüleme Amaçları çok temel bir araçtır; aslında, birincil hashtag oluşturucunuza ek olarak kullanabileceğiniz bir yardımcı araçtır. Hashtaglerinizi ara sıra tekrar kontrol etmeniz iyi bir fikirdir ve Görüntüleme Amaçları bu konuda size yardımcı olabilir. Onların arama kutusuyla, Instagram gönderileriniz için ilgili hashtag’leri bulabileceksiniz. Görüntüleme Amaçları, spam içerikli hashtag’leri eler ve bunların daha önce öne çıkarılması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Görüntüleme Amaçları tarafından oluşturulan hashtag’ler herhangi bir sosyal medya platformunda kullanılabilir. Görüntüleme Amaçları, ünlü hashtag’leri içerirken içeriğinize ve uzmanlığınıza daha özel hashtag’lerin dengeli bir karışımını da içerir. Kullanıcıların, Görüntüleme amacıyla oluşturulan hashtag’lerle etkileşimlerini artırabildikleri bildirildi. 

4.Tagboard

Bağlantı: https://tagboard.com/

Tagboard, benzersiz bir şekilde çalışan türünün tek örneği bir hashtag oluşturma aracıdır. Belirli bir hashtag kullanılarak yapılmış her gönderiyi bir bakışta görebileceksiniz. Bu, yalnızca bir hashtag’e ne tür bir materyalin karşılık geldiğini anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi içerik stratejiniz için bir dizi fikir sağlar. Bu panolar ayrıca ileride kullanılmak üzere kaydedilebilir. Ardından hashtag listesi oluşturarak mesajınızda kullanabilirsiniz. Tagboard, hashtag stratejinizi tasarlamanın ve sonuçlarınızı takip etmenin en benzersiz yollarından biridir, dolayısıyla maliyeti ihtiyaçlarınıza göre belirlenebilir.

5.Instavast

Bağlantı: https://instavast.com/ 

Instavast, fotoğraflara, gönderilere veya ifadelere dayalı hashtag’leri aramanıza yardımcı olur. Ancak Instavast, mevcut en temel hashtag oluşturma uygulamalarından biridir. Instavast size bir dizi seçenek sunacak, ancak bunların hiçbirini saklayamayacaksınız. Basit bir araçtır, ancak arama sorgunuza bağlı olarak yeni fikirler sağlar. Instavast’ın ana hizmeti, Instagram takipçilerinizi artırmaya odaklanan bir Instagram botudur, bu nedenle hashtag oluşturma aracı gerçekten bir bonus. 

Bu uygulamaların her birinin kendi platformu ve kullanıcı arabirimi vardır ve bunlar, ‘gram’daki etkileşim istatistiklerinizi artırmanıza yardımcı olmak için mevcut olan en popüler ve iyi geliştirilmiş hashtag oluşturma araçları arasındadır. 

Bir yanıt yazın

Mesut Maden

Kendim yazarım, Kendim çizerim..