Google haritalara atılan yorumlar, yorumu atan kişi tarafından görülmekte olup, başkası tarafından gözükmemekte. Önceden Google yorum atılmasına izin verip 24-54 saat içinde gerçek olmadığına kanaat getirdiği yorumu yayından kaldırırken, şu anda yorumu atıldığı gibi yayına almamaya başladı.

Google Haritalar‘da spam/gerçek deneyime ait olmayan yorumların önüne geçebilmek için güncelleme getirmiş durumda. Ben yerel rehber hesaplar ile bir yıldan fazla zamandır emek vermekteyim. Google zaman zaman güncellemeler getirerek gerçek olmayan yorumların önüne geçmek için çalışma yapıyor. Açıkçası daha çok güncelleme değil de, pandemiden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yıllardan beri google maps yorumlarına tam olarak çözüm bulanamamış olsa da, son güncelleme ile çözüme kavuşacağına inanıyorum. 

Yurt dışında forumlarda ve bloglarda da araştırma yapmış biri olarak sorunun ülke genelinde değil dünya genelinde olduğunu söyleyebilirim. Şu anda sorun olmadığına inananlar da var.

Google Maps Yorum Satın Almak

Bu işin birde ticari tarafı olduğundan parayla google maps yorum satın alanlar,yorum satanlar ve bu işten gelir elde edenler için acımasız olduğu aşikar  Müşteri memnuniyetine önem vermeyip sadece yorumu satın almak işletmeyi bir yere kadar götürecektir. İşletmeye yorum sayısını arttırıp sıralamada daha yukarı çıkacağına inanan kesim var.. Ben yorumlar üst sıraya çıkılacağına hiç bir zaman inanmadım. Parayla yorum satın almanın da işletmeye zarar verdiğine hiç bir zaman inanmadım inanasım da gelmiyor.

Google haritalarda yükselmek

Google maps sıralama çalışması tam olarak yapmadım ama kendimce deneyimlerim :

  • Her şeyin doğal yapılmasından yanayım…
  • İşletmenin bulunduğu bölgede ziyaretçilerin telefonundan konum isteğinde bulunması, yol tarifi alması ve telefonun konumu açık iken işletmeye yorum atması.
  • Daha önceden telefonunda o işletmeyle ilgili telefondan arama yapmış olması.. Sanal ortamda çerezler artık her sitede kullanılıyor ve buna dayalı olarak reklamlar çıkıyor, aynı şekilde haritada için de bunu konuşabilirim. Psikolog araması yapan birisi, haritada psikolog ile ilgili yorum yapmış olması daha fayda sağlar.

Bir yanıt yazın

Mesut Maden

Kendim yazarım, Kendim çizerim..